Kolik rolí máš, tolikrát jsi leaderem?

Ať už máte na vizitce nebo v mailovém podpisu napsanou jakoukoli funkci, je to opravdu to, co většinu času stráveného v práci děláte? 80% mých klientů v manažerských rolích odpovědělo, že vlastně ne. Jak je to možné? 

 

Proč je důležité znát své role? 

Co se vám vybaví, když se řekne interní audit? Možná protočíte panenky nebo se rovnou otřesete. A co takhle interní audit sebe sama? Pojďme si nalít čistého vína, často na vedoucích pozicích zaměřujeme pozornost hlavně na ostatní, ale zoufale málo otáčíme zrcadlo sami na sebe. Pojďte se na to se mnou podívat z trochu jiného – a o hodně užitečnějšího – úhlu pohledu.

 

Příběh jednoho z vás

Dám vám příklad korporátního manažera Dušana. 

Dušan se za roky ve společnosti vypracoval na pozici, ve které vede 10členný tým konzultantů. Asi byste si představili – a on si to taky představoval – že jeho pracovní náplň bude o koordinaci týmu a projektů, rozvoji jeho lidí a přípravě strategie. 

Než si Dušan uvědomil, že to tak vůbec není a že své oficiální funkci věnuje pouhou hodinu denně (a někdy ani to ne), dostal se do kolotoče frustrace, večerů strávených prací a balancování nad propastí vyhoření. Nemluvě o tom, že s jeho osobním životem to šlo prudce z kopce. 

 

Co si Dušan neuvědomil? 

Dušan neustále opakoval stejnou chybu. Vstupoval do rolí, které mu jako leaderovi nebyly užitečné. Podobně jako když si oblékáte různé kabáty. Dušanovi se často stávalo, že leaderský kabát hned ráno odložil a začal se nevědomky, ale o to zběsileji navlékat do dalších a dalších kabátů. Koncem pracovní doby – té oficiální – už ani nevěděl, kam ten správný leaderský kabát odložil a jestli v něm vůbec přišel. 

 

Role, role, roličky…

Každý z nás denně vstupuje do mnoha různých rolí. V běžném životě jsme partneři/partnerky, rodiče, sportovci, zaměstnanci… Každá z těch základních kategorií má menší role, které se v ní střídají. Jako rodič vstupujete třeba do rolí taxikáře, učitele, spoluhráče, koordinátora výletů, animátora, přípraváře snídaní, rozhodčího sporů nebo třeba budíku. Některé z rolí máte rádi víc, některé méně. Některé vám možná berou energii a nejraději byste je vyškrtli, jiné vám naopak dobíjejí baterky. Vraťme se ještě k Dušanovi a jeho leaderským rolím. 

 

Kolik rolí máš, tolikrát jsi leader?

Dušan si při vlastním auditu rolí uvědomil, co ho brzdí a v jakých rolích už nechce trávit čas. Spoustu hodin denně věnoval rolím jako třídič inboxu, hasič problémů u klientů, urovnávač týmových sporů, korporátní rozcestník, administrativní asistent, ladič prezentací nebo opravář kopírky. Na to, čemu by se jako leader chtěl opravdu věnovat, nezbýval čas. Chyběl mu prostor i energie pro role stratéga, hodnotitele výsledků, tmeliče týmu nebo podporovatele rozvoje členů i sebe sama. 

 

Jak na vlastní audit rolí? Jednoduše a bez excelu.

  1. Vezměte papír, tužku a směle přejděte k bodu 2.
  2. Sepište všechny role, do kterých jako leader vstupujete. Opravdu každý kabát, který v roli leadera oblékáte. 
  3. Podtrhněte ty role, které vám jako leaderovi dávají dlouhodobě smysl.
  4. Zakroužkujte ty role, které vám berou energii, čas a prostor věnovat se těm podtrženým.
  5. Napište si, jakou změnu potřebujete u zakroužkovaných rolí udělat, abyste mohli víc žít ty smysluplné. 

 

Komu tím prospějete? 

Všem a nejvíc sobě. Ještě jednou si půjčím příběh Dušana, třeba v něm najdete inspiraci. Vlastní audit rolí mu ukázal, co mu uniká a proč si připadá jako křeček v kolečku. Jeho akční kroky směřovaly k větší míře delegování a přenechání zodpovědnosti na členech týmu. Sám na sobě pozoroval, že tím zároveň posiluje ty role, ve kterých chtěl jako leader být. 

 

Pořád platí staré známé “Na co zaměříš pozornost, to roste.” Audit rolí vám může pomoct nemířit naslepo. 

 

Přeju vám přesnou mušku. 

 

Blanka