Pečujte o sebe a svou firmu a mějte úspěch, jaký chcete

Spousta lidí chce být úspěšnými a spousta lidí si v tom brání. Představujete si úspěch jako metu spojenou s velkou dřinou? Jako cestu s mnoha výmoly? Co kdyby vám k němu mohlo výrazně pomoct to, že o sebe (a své lidi) budete pravidelně pečovat?

Je to jako s pokojovkama – taky je nezalíváte jenom když vidíte, že už fakt usychají, ne? (Dobře, možná to takhle děláte, ale víte, že jim to zrovna neprospívá.) Víte, že když jim jednou za čas dopřejete hnojivo, budou krásnější a zdravější. Když je to strom, může nést ovoce.

Nenechat uschnout a nepřelít. 

Tak nenechte uschnout váš potenciál. A nenechte ho sežrat škůdci – o tom si zase můžete přečíst něco v článku Pozor, toxický zaměstnanec!

Existuje v osobním rozvoji a péči o sebe i ten druhý extrém – přelití? Je možné o sebe pečovat příliš? Rozvíjet se příliš? Naše laťka může být dána tím, jak moc dokážeme věci vstřebávat.

Jasně, když si toho naložíte moc, můžete se dostat do bodu, kdy se cítíte přetížení. Třeba v důsledku toho, že absolvujete několik kurzů najednou, nebo že vedete dvě firmy a do toho studujete… Chce to balanc, jako všechno. Jak ten balanc poznáte?

Těší vás to.

Odnášíte si z toho maximum.

Subjektivně cítíte, že rostete.

Dostáváte od svého okolí zpětnou vazbu, že vnímá váš růst.

V tom případě jste na správné cestě.

Co když se chci rozvíjet a pečovat o sebe, ale nemám na to čas nebo energii?

Což takhle uklidit si v prioritách? 🙂 Čím to, že nemáte čas? V čem ho ztrácíte? Jste pohlcení kolotočem operativy? Nedokážete dostatečně delegovat?

Možná něco děláte zbytečně, jen to nevidíte. Možná máte pocit, že ty další úkoly zvládnete, i když se tělo hlásí o odpočinek… Anebo byste dokázali skály lámat, kdybyste nebyli tak unavení… Posledních 8 let…

Fyzická a mentální síla – vyčerpatelný zdroj

Můžeme se sebelíp snažit ustát krizi nebo vyřešit průšvih, ale když nemáme dost sil a naše tělo strádá, svoji šanci na úspěšné zdolání hory tím o dost snižujeme. A potíme u toho krev.

Začněte ode dna… pyramidy

Když to vezmeme skrze Maslowovu pyramidu potřeb, jejímž základem jsou fyziologické potřeby, je jasné, že bez jejich kvalitního uspokojení se úspěšnými nestaneme. Tak jednoduché a přitom spousta lidí ať už ve vysokých manažerských pozicích nebo v jakýchkoli jiných rolích právě tohle podceňuje.

Napište si svoje potřeby a k nim od 1 do 10 bodů, jak moc máte pocit, že jsou uspokojené.

Kde je třeba přidat? Potřebujete být častěji na vzduchu v přírodě? Potřebujete častěji objetí? A co vy a pravidelný stravovací režim? Co takhle si dopřát masáž?

Duševní hygiena

I pro mentální zdraví a pohodu je nutná pravidelná údržba. Mít někoho, komu můžete říct o svých obavách, radostech, myšlenkách. Mít možnost ventilovat svoje pocity a učit se s nimi zacházet.

Naše vůle a chuť do nových výzev je omezená stejně jako naše fyzická síla. Další bilance může vypadat takto: Co mi energii dodává a co mi ji krade?

Uff, je to za námi…

A jak to máte ve firmě? Pečujete o sebe a o své lidi a rozvíjíte se pravidelně nebo jen v období krize? A když krize pomine, řeknete si: ,,Uff, dobrý, tohle jsme zvládli! Teď je to v pohodě, tak si můžeme odfrknout a zase chvíli nic neřešit…”?

To je právě častá chyba. V době, kdy se nám daří a nemusíme hasit problémy nebo překonávat krize, může přijít iluze, že je fajn teď jen tak proplouvat. ,,Proč bych měl ,,vymýšlet” nějaké scénáře nebo hledat problémy?”, ptají se mě občas klienti. Není to o tom hledat problémy, když je nemáme, ale být připravený a být lepší každým dnem. Protože když přijde cokoli, bude snazší se s tím vypořádat.

A právě ta připravenost, ta dobrá kondice – fyzická i mentální je vaše síla, kterou budujete každý den. Mimochodem, i v pohodovém období je fajn, když máte dost energie a dobrý mindset 😉

Tak si to porovnejte – stojí ta péče o sebe (a o váš tým) za to, abyste měli úspěch, jaký chcete? V čem si potřebujete věnovat více péče?

Valérie