Jak si nastavit hranice a žít s větší lehkostí

O tématu NASTAVOVÁNÍ HRANIC jste už určitě něco slyšeli a možná i četli. Máte pocit, že je vůči svému okolí máte nastavené správně?

Limitující přesvědčení č. 1: Musím se dostat z jednoho extrému do druhého (a ta představa mi nesedí).

Když se mi ,,pod ruce“ dostane klient, který sám sebe vnímá jako měkkého šéfa, kterému dělá problém nastavit si a udržet hranice, obvykle mi popíše, jak vypadá současný stav, jaký to má dopad a co mu na tom vadí. Pak přejdeme k vizi toho, jak to tedy má vypadat. A tam je často nejasná představa, která se často pojí s nějakým limitujícím přesvědčením. ,,Já ale nechci být direktivní. Nechci být nepřístupná a tvrdá.“ Hledáme tedy zdravý střed, kde se tento klient s ohledem na svou povahu bude cítit dobře.

Limitující přesvědčení č. 2: Když někomu řeknu ne, zraním ho.

Možná se to tak na první pohled může jevit. Ale správnou komunikací můžete takovému zranění předejít. A ve výsledku svým ,,NE“ druhému člověku spíše pomoci než uškodit – třeba si něco uvědomí, něco se naučí, umožníte mu růst nejen pracovně, ale i osobnostně.

Čtěte také: Proč je užitečné přestat pomáhat ostatním

Jak si začít nastavovat hranice s konkrétním člověkem?

Uvědomte si své potřeby

Zde to začíná. Co potřebujete ve vašem vztahu změnit? Co vám nevyhovuje? Je to pocit, že vás využívá? Hlava zavalená operativou namísto, abyste měli kapacitu na nové vize?

Zjistěte, jak jste podvědomě naprogramovaný/á

Tady je potřeba jít do větší hloubky. Proč zrovna vy dovolíte lidem vaše mantinely překračovat? Možná tu odpověď nemáte, může vám ji ale pomoci najít odborník.

Zjistěte, co vás motivuje si hranice vymezit

Co se od vás očekává v rámci vaší pozice? Co od své pozice očekáváte vy? Pokud jste ve vedení firmy, mikro management to asi nebude.

Trénujte komunikaci a konfrontaci

Je to pro vás výzva? To chápu. Už máte s druhými nějak vztahy nastavené a teď je máte ,,překopávat“, to nemusí být jednoduché. Představte si, co vám to přinese, když to uděláte. Bude to úleva? Pocit větší sebedůvěry? Volné ruce na důležitější práci? Komunikace se dá trénovat, nejen v reálných situacích s lidmi ale také při koučování, v bezpečném prostředí.

Dávejte si zpětnou vazbu

Pokud se tedy dostanete do bodu, kdy jste si hranice s tímto člověkem vymezil/a, průběžně zjišťujte, jak je druhá strana chápe a jak vy sám/sama se cítíte v tomto novém nastavení. Je potřeba je posunout ještě o kousek dál? Máte v tom oba jasno, nebo tam jsou domněnky, otazníky, emoce, které tomu neslouží nebo myšlenky, které nebyly vyřčeny?

Čtěte také: Mluvte s týmem tak, aby vás milovali

Ok, hranice jsou nastaveny. Tím to ale nekončí. Jak je udržet?

Jak dlouho ve vašem vztahu s druhým člověkem vydrží nově zavedená pravidla a hranice? Jak moc budete schopní udržet tyto mantinely, vyplývá především z vaší sebedůvěry, přirozené autority a hlubokého přesvědčení o vás samotné/m.

Pokud vaše pokusy ztroskotávají, máte na tom vliv i vy sám/sama a je potřeba si to přiznat. Pokud se vás druhá strana zkouší nasměrovat tam, kam potřebuje ona, a vy jí to dovolíte, budete muset u sebe něco změnit. Nenechte to bez povšimnutí. Komunikujte to. ,,Všímám si, že se dostáváme do starých kolejí a začínáš mě zase kontrolovat. Pojďme to držet v tom nastavení, na kterém jsme se domluvili.“

Jako u všeho, i tady hraje roli, JAK si vymezujeme hranice. Protože slova jako ,,Co je ti do toho? To je moje věc a ty se do ní nepleť!“ nebo ,,Já za tebe nebudu zase dělat tvoji práci, buď už sakra samostatnej!“…asi dobré atmosféře v práci nepomůžou.

Zkuste to konstruktivně, třeba: ,,Potřebuju se soustředit na moji práci, takže za tebe nebudu opakovaně dělat práci za tebe. Vím, že si můžeš myslet, že tu práci udělám líp, ale ty se tím můžeš něco naučit, když to uděláš sám. Kdybys narazil na to, že s něčím nedokážeš pohnout a potřebuješ moji pomoc, jsem tady, abych ti podal pomocnou ruku.“

Ten kontrast je asi jasný, jde jen o to, zvolit taková slova, která vám ,,jdou z pusy“. Tak to pojďte zkusit a dejte nám vědět, jak si v tom vedete.

Valérie